Иновативни практики

Иновации в действие – гостуваме в град Варна

От 08.06. до 10.06.2022 г. група ученици и учители от Езикова гимназия „Иван Вазов“ – Смолян имахме удоволствието да бъдем гости по Националната програма „Иновации в действие“ – „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации“ в Първа езикова гимназия- град Варна. Другите училища, участващи във визитата бяха Езикова гимназия „Гео Милев“ – Добрич и СУ „Николай Катранов“ – Свищов. Запознахме се с иновацията на домакините, която се състои в проектно базирано обучение, а ученичките Ивайла Кехайова от 10.б клас и Стефка Шупева от 9.в клас активно се включиха във всички дейности. Те участваха в уъркшоп за прилагане на различни умения заедно с ученици от 8. клас в училището-домакин и с ученици от гимназията в град Добрич. В същите отбори те осъществиха интерактивната игра „Градски детективи“ за опознаване на град Варна, която предизвика въодушевление и ентусиазъм. Крайните продукти, които бяха представени, показаха не само уменията на учениците за екипна работа и отговорността им при изпълнение на задачите, но и артистичността и оригиналните идеи на участниците.
От страна на ЕГ„Иван Вазов“ – Смолян във визитата участваха директорът г-жа Надежда Горанова и зам.-директорът г-н Димитър Иванов, както и екипът иновативни учители: Ана Николова, Елена Костова, Светла Ваклинова и Надя Стоянова. На организираните срещи и работна вечеря имахме възможност да обсъдим с колегите от партньорските училища предизвикателствата и опита им, свързан с иновативното обучение, както и да получим отговори на някои възникнали въпроси. Директорите размениха поздрави и подаръци.
В рамките на гостуването присъствахме и на артистичното представяне на 8. а клас в седмицата на английския език, на тържественото връчване на наградите от Националния конкурс за създаване на авторски текстове на английски и немски език „Този безкраен свят“. Останахме възхитени от базата на училището, от постиженията и качествата на учениците и учителите, от духа и атмосферата, както и от активния училищен живот, на който станахме свидетели.
Завърнахме се заредени с положителни емоции, благодарение на обменените добри практики, на новите приятелства и на досега до любимото ни море и прекрасния град Варна. Имаме готовност да приложим някои от иновативните подходи и методи, които наблюдавахме и съпреживяхме в Първа езикова гимназия- град Варна. Благодарим на ръководството, на учителите и на участващите ученици за топлото посрещане и за ползотворните ни срещи! Надяваме се да имаме поводи за нови!

Иновации в действие – гости от Варна, Свищов и Добрич

В рамките на Национална програма „Иновации в действие“ в периода 27-30 април 2022 г. ЕГ „Иван Вазов“, Смолян беше посетена от партньори от Първа езикова гимназия град Варна, Средно училище „Николай Катранов“, град Свищов и Езикова гимназия „Гео Милев“, град Добрич. Гостуващите групи, които се състояха от представители на ръководствата, учители и ученици, наблюдаваха два открити урока по иновативния учебен предмет „Комуникации и театър на чужд език“ при г-жа Ана Николова /по испански език/ в 9.Б клас и при г-жа Светла Ваклинова /по немски език/ в 9.А клас. Гостите се включиха и като участници в някои от интерактивните и игрови дейности в двата урока. С присъствието си в един от часовете ни зарадва и г-жа Мария Барганова, старши експерт по чужди езици в РУО – Смолян.
Друг акцент от гостуването беше интегрираният урок по физика и астрономия и немски език, подготвен и изнесен съвместно от г-жа Елена Костова и г-жа Надя Стоянова, които по забавен начин, с помощта на разнообразни задачи, представиха темата „История на вселената“, като за първи път беше използван методът „ескейп стая“ /стая за бягство/.
На работна среща между четирите училищни екипа бяха представени иновациите на участващите училища, бяха обменени идеи и бяха обсъдени наблюдаваните добри практики. Екипите размениха подаръци и контакти, като си обещаха да поддържат връзка и занапред.
В програмата беше включено и посещение на Националната астрономическа обсерватория Рожен, където гостите разгледаха залата с двуметровия телескоп и се запознаха с техниката, с начина за извършване на наблюденията и изследванията в обсерваторията. Благодарение на ясното и хубаво време гостите имаха възможност да се насладят на гледката от панорамната площадка на кулата.
Настоящата иновация на ЕГ „Иван Вазов“ носи името „Театърът на Айнщайн“ и една от целите ѝ е да се обединят двете основни линии на иновативност, по които работят учителите в нашето училище. В съответствие с това последната дейност от гостуването беше представянето на драматизацията „Веселите електрони“ на испански език, която разказва за едно от невероятните пътешествия на господин Томпкинс в света на атомите и електроните, история, базирана на научно-популярните книги на руско-американския физик и космолог Джордж Гамов. Драматизацията беше представена от учениците от 10.Б клас, под ръководството на г-жа Ана Николова.
На заключителната работната вечеря екипите се опознаха в неформална атмосфера, а ние се сбогувахме с гостите си с помощта на универсалния език на музиката, изпълнена от талантливи ученици.
През месец юни предстои визита на екип от ЕГ „Иван Вазов“ в Първа езикова гимназия град Варна, която очакваме с нетърпение.
До нови срещи, приятели!

Иновации в действие – гостуваме в град Ямбол

 

В рамките на Национална програма „Иновации в действие“ учители и ученици от ЕГ „Иван Вазов“ – Смолян гостуваха от 27 до 30 юни 2021 г. в ЕГ „Васил Карагьозов“, град Ямбол. Двете гимназии са включени в списъка на МОН за иновативни училища. Трети партньор във визитата беше СУ „Николай Катранов“ – Свищов.
Групата от Смолян включваше Надежда Горанова (директор), Димитър Иванов (заместник-директор), Ана Николова (старши учител по испански език), Светла Ваклинова (старши учител по немски език), Елена Костова (учител по физика и астрономия) и ученичките Анджелина Гогушева от 10 Б клас, Гергана Кавалска от 10 А клас и Симона Иванова от 9 В клас.
В Ямбол наблюдавахме открит час на класа в 8а клас при г-жа Галя Дончева, главен учител и класен ръководител. На среща с Ученическия съвет на гимназията обсъдихме практики за училищно самоуправление, както и съвместната работа с Обществения съвет на училищата. Директорите на гостуващите гимназии – г-жа Надежда Горанова и г-н Генади Иванов от Свищов, представиха пред домакините иновации и иновативните практики, по които работят техните училища. В Ямбол групата ни посети също Интерактивен музей „Безистен“ и АР „Тракийски и античен град Кабиле“.
Всички участници във визитата се завърнаха в Смолян заредени с позитивни емоции и нови идеи и очакват с нетърпение следващи срещи с партньори по НП „Иновации в действие“.

От 18 до 19 ноември 2019 г. директорът на ЕГ „Иван Вазов“ г-жа Надежда Горанова, помощник-директорът г-н Димитър Иванов, учителите Ана Николова, Елена Костова и Мария Коджаколева, както и ученичките Моника Горялова и Гергана Кетева от 9 клас и Йоана Славчева от 10 клас посетиха СУПНЕ „Фридрих Шилер“ – град Русе в рамките на мобилност по Национална програма „Иновации в действие“. По време на еднодневното си гостуване в иновативното училище на брега на Дунав те присъстваха на два часа по немски език във втори и в девети клас, на един учебен час по английски език в 10 клас и имаха възможност да разгледат класните стаи, медиатеката и коридорите, където се възхитиха на инсталацията посветена на 30 години от падането на Берлинската стена, изработена от ученици. Гостуването завърши в неформална обстановка, на работна вечеря в местен ресторант.
СУПНЕ „Фридрих Шилер“ през настоящата учебна година развива иновация свързана с интерактивни методи на работа в часовете по чужди езици. На сбогуване гостите изразиха пред домакините прекрасните си впечатления от видяното и преживяното през целия ден.
От учебната 2019-20 година ЕГ „Иван Вазов“ също е в списъка на МОН за иновативни училища. Една от двете ни иновации е въвеждането на нов учебен предмет „Комуникация и театър на немски и испански език“, воден от г-жа Ана Николова в 9 клас. Предметът е базиран на театралната педагогика, интерактивните методи на преподаване на чужд език и на игровизацията. Втората иновация е свързана с интегрирани уроци по физика и астрономия, чиято цел е да обвърже преподаването на този предмет с други науки и предмети, като го направи по-интересен за учениците и с по-практическа насоченост. Иновативният преподавател по физика е г-жа Елена Костова.
В заключение искаме да изразим благодарността си за топлото посрещане към нашите домакини от СУПНЕ „Фридрих Шилер“ – гр. Русе и се надяваме, че ще имаме възможност да се срещнем отново и да задълбочим партньорството си.

ДЕН НА ИНОВАЦИИТЕ В ЕГ „ИВАН ВАЗОВ“
От учебната 2019-20 година ЕГ „Иван Вазов“ е в списъка на МОН за иновативни училища. Днес ще ви запознаем с най-интересните дейности от иновативните ни часове, като условно ще ги разделим в две части: Иновативно обучение до обявяване на извънредното положение и Иновации в условия на дистанционно обучение.
Една от двете ни иновации е въвеждането на нов учебен предмет „Комуникация и театър на немски и испански език“, воден от г-жа Ана Николова в 9 клас. Предметът е основан на театралната педагогика, интерактивните методи на преподаване на чужд език и игровизацията. Втората иновация е свързана с интегрирани уроци по физика и астрономия, чиято цел е да обвърже преподаването на този предмет с други науки и предмети, като го направи по-интересен за учениците и с по-практическа насоченост. Иновативният преподавател по физика е г-жа Елена Костова.

За въвеждането на учебния предмет „Комуникация и театър на немски и испански език“ от преподавателя г-жа Ана Николова беше изработена специална учебна програма, одобрена от МОН. Той се провежда веднъж седмично в трите ни девети класа и е винаги 7 час в учебния график. Това са 9а клас с немски като втори чужд език, 9б клас с испански като втори чужд език и 9в клас с немски като първи чужд език. Както е видно, иновативните часове се провеждат на два различни чужди езика – немски и испански, в две различни нива – А1 за втория чужд език и В1 за първия чужд език. Това предполага различно планиране и различна тематика за всеки от трите часа, както и силна мотивация от страна на преподавател и ученици, за да може те да са пълноценни като допълнителни часове в седмичната програма.
Целта на предмета е да надгражда знанията и уменията на учениците от задължителната и профилираната подготовка по чужд език и в най-общ смисъл е насочен към полагане на основите за успешна устна комуникация на чуждия език:
– чрез участие в инсценирани комуникативни ситуации да се създаде увереност при устно изразяване на чуждия език в учебните часове и в реални комуникативни ситуации;
– да се преодолее страха от допускането на грешки и езикови неточности при устната комуникация и ученикът да се фокусира върху постигането на конкретната комуникативна цел;
– да се изработят компенсаторни стратегии за справяне в комуникативна ситуация дори при недостатъчна езикова компетентност или пропуски в лексикалните познания;
– първоначално чрез силно опосредствано общуване и набор от езикови изрази за всяка комуникативна ситуация да се тренира гладкост и увереност на изказа – да се поставят основите на успешно общуване, като се обърне внимание върху езика на тялото, умения за изслушване, трениране на адекватни езикови реакции в различните комуникативни ситуации чрез заучени фрази и активно общуване със събеседника;
– да се подготвят кратки представления или скечове на чуждия език, които впоследствие да бъдат представени пред публика;
– да се подготви, упражни и мотивира работата в екип и с партньор, което е основна предпоставка за успешно устно общуване.

Иновациите в нашето училище включват и интегрирани уроци по физика в 9 и 10 клас.В началото на учебната година учениците от 10 клас, по покана на наш родител – Веселин Пандагузов, посетиха ВЕЦ в кв. Герзовица.Господин Пандагузов разказа на учениците ни как механичната енергия на водата се превръща в електрическа и до колко този начин на получаване на електроенергия е екологично чист.Този урок беше част от годишния преговор на материала от девети клас.
На 16.02.2020 година, след като учениците от девети клас изучиха учебния материал по класическа механика, взеха участие в открит интегриран урок по физика и биология, на тема „Физика на диетата“.Наши гости бяха служители на РЗИ – Смолян. Преживяванията и емоциите споделихме на нашата страница във Facebook.
Но изненадите в света на физиката не свършват! След това учениците от девети клас разказаха за физиката в любимите им спортове и лесно ли е да бъдеш астронавт и дали е възможно да пътуваме да Марс? Те подготвиха презентации по тези теми и проведоха по тях дискусии, като част от обобщителния урок „Механиката в живота на човека“.
За съжаление въведеното извънредно положение, ни принуди да работим онлайн…

На 22 април над половин милиард души за 50 – ти път отбелязаха Международния ден на Земята и чрез различни инициативи обединиха усилията си в защита на планетата ни, нейната природа и съхраняване на живота върху нея.В рамките на обобщителния урок „Топлинни явления“ и Деня на Земята, учениците от девети клас подготвиха презентации на тема „Топлинните машини и замърсяването на околната среда“, а след това участваха в онлайн дискусия за алтернативните изтичници на енергия, автомобилите и технологиите на бъдещето.Всички заедно се обединиха, че Земята е едиствения дом, който познаваме и трябва да я пазим и да използваме природните ресурси разумно.
Към училището функционира клуб „Астрономия“. Учениците са членове и на МАК „Сотис“ към Планетариум Смолян и са от различни класове – от 9 до 12 клас.В условията на пандемия Европейската Космическа Агенция /ЕSА/ , публикува данни от телескопа Хъбъл и четири метровия телескоп Victor Blanco и камерата за тъмна материя DECaLS. Тя потърси помощта на доброволци любители – астрономи за обработка на изображения. Учените много разчитат на помощта на такива доброволци, защото всеки ден се получават хиляди изображения от наземни телескопи и такива, които се намират в орбита около Земята. Всяко от тях дава информация за много и различни обекти и явления. Обработката и анализа на данни отнема доста време и са необходими много хора.На 13.04.2020 младите любители – астрономи за два часа бяха „ ловци на астероиди”,а на 14.04 , задачата им беше да класифицират галактиките на изображенията в сайта, като така ще помогнат на учените от проекта MaNGA, които изследват как формата на галактиката, влияе върху спектъра и.

Към началото